History Channel w Głuszycy

121

Amerykańska stacja History Channel od 8 do 12 grudnia na terenie gminy Głuszyca realizowała zdjęcia do swojej nowej produkcji. Ambasadorem History Channel w Polsce jest znana dziennikarka i autorka wielu książek o tematyce poszukiwań skarbów oraz historii i legend dolnośląskich zamków – Joanna Lamparska, która także przybyła do Głuszycy. Oprócz niej do miasta zawitała również grupa gości z wrocławskiego „Studia W”. 

Powstający w Głuszycy film opowiadał będzie o tajemnicach Riese i Niemiec z czasów II wojny światowej, a nakręcone zdjęcia przy okazji ukażą walory głuszyckiej ziemi.  W prace nad projektem zaangażowanie były osoby z gminy – prezes Podziemnego Miasta Osówka Zdzisław Łazanowski, który udostępnił podziemia Osówki i dzięki temu może uda się zgłębić zagadkę uskoku oraz Grzegorz Borensztajn, który na potrzeby filmu dokonał prac badawczych na „siłowni” oraz uzupełnił opis nieznanych wyrobisk przy ul. Piastowskiej w Głuszycy.

Prowadzący program – Mike Scott i Luke Mahoney – byli zaskoczeni pięknem głuszyckich krajobrazów i gościnnością mieszkańców, bo – jak sami zaznaczyli – wszędzie spotykała ich szczera sympatia, a ekipę można było spotkać w wielu miejscach Głuszycy – np. wieczorem na stawach.