Folklor znów zawładnie Strzegomiem!

405

Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu, organizowany już po raz 26. W tegorocznej edycji wydarzenia, w dniach od 10 do 13 sierpnia, wystąpią grupy z Chin, Cypru, Hiszpanii, Meksyku, Rosji, Słowacji i Tajlandii. W niedzielę, tradycyjnie już, na strzegomskim Rynku odtańczony zostanie polonez i odbędzie się Rynek Świata. Na zakończenie imprezy zagrają zespoły Manchester i Video.

Do Strzegomia przyjadą zespoły ludowe z Chin, Cypru, Hiszpanii, Meksyku, Rosji, Słowacji i Tajlandii oraz polskie, m.in. grupy „Katowice” i „Kapeli Góralskiej PoPieronie”. Gospodarzem imprezy będzie tradycyjnie już zespół „Kostrzanie” z Kostrzy. W tegorocznym festiwalu nie zabraknie spotkań wielu kultur, koncertów festiwalowych, barwnego korowodu i prezentacji przysmaków z różnych regionów świata. Na zakończenie strzegomskiego święta folkloru, w niedzielę 13 sierpnia, na Rynku zagrają zespoły Manchester oraz Video.

012-01

***

Pomysł i idea stworzenia festiwalu powstała w czasie organizacji imprez z okazji 750 – lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom. To właśnie w 1992 roku Zespół Pieśni i Tańca „Kostrzanie” zorganizował imprezę pod nazwą „Przyjaciele Kostrzan”. Większość zespołów koncertujących wówczas w Strzegomiu to polskie zespoły folklorystyczne z którymi „Kostrzanie” poznali się na festiwalach w Pyrzycach, Świnoujściu, na Tygodniu Kultury Beskidzkiej.Już w 1993 roku impreza przekształciła swoją nazwę na Festiwal Folkloru, a w następnym na Międzynarodowy Festiwal Folkloru, kierownictwo zespołu nawiązało bowiem współpracę z Polską Sekcją Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych i Sztuki Ludowej – CIOFF. To właśnie dzięki temu do Strzegomia zaczęły przyjeżdżać zespoły z różnych stron świata. Nadal jednak dominowały zespoły polskie.

Z roku na rok konwencja festiwalu się zmienia, w artystycznej stronie festiwalu bardzo pomagają eksperci Polskiej Sekcji CIOFF. Komisja Ekspertów dokonuje weryfikacji zespołów do udziału w festiwalu już w miesiącu kwietniu na podstawie nadesłanych przez zespoły informacji i kaset wideo. Dzięki temu poziom artystyczny wzrasta, również dlatego, iż „wyrobiona” publiczność Strzegomia się tego domaga.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu trwa cały tydzień. Od poniedziałku bowiem goszczą zespoły zagraniczne, które przyjeżdżają do Strzegomia z Tygodnia Kultury Beskidzkiej. We wtorek i środę koncertują one w miastach Dolnego Śląska. W czwartek rozpoczynają się koncerty festiwalowe w Strzegomiu. Odbywają się one na estradzie w Rynku – główne k9oncerty festiwalowe oraz koncert kapel ludowych na strzegomskich Plantach.
Oprócz prezentacji na scenie zespoły uczestniczą w wielu imprezach towarzyszących festiwalowi.
W niedzielę festiwalową zespoły uczestniczą w mszach ekumenicznych w strzegomskich Kościołach, a po nich wspólnie tańczą poloneza na strzegomskich Rynku, gdzie również prezentują swoje narodowe potrawy.

Biorą udział w wieczorach narodowych, które od 1997 r. odbywają się w sali balowej SCK-II oraz w świetlicy wiejskiej w Kostrzy. W czasie zabaw na sali przy muzyce z całego świata młodzież bierze udział w grach i zabawach oraz w konkursach z nagrodami.

  • Zespoły polskie wraz z zespołami zagranicznymi biorą udział w animacjach gier i zabaw. Grupy z poszczególnych krajów uczą kolegów regionalnych i narodowych zabaw. Formę tę wprowadziliśmy podczas trwania jubileuszowego V Festiwalu Folkloru. Przyniosło nam to niespodziewane efekty – silną integrację różnych środowisk, nawiązanie przyjaźni, wzajemne zaproszenie do odwiedzin. Zajęcia tego typu wzbogaciliśmy poprzez wprowadzenie do zajęć nauki podstawowych kroków polskich tańców narodowych i wzajemną degustację potraw narodowych, goszczących na festiwalu zespołów.
  • Bardzo ważnym elementem integracji widzów oraz zespołów biorących udział w festiwalu są bezpośrednie kontakty. Wielotysięczna widownia na każdym koncercie spowodowała, że są one ze względów bezpieczeństwa ograniczone. Wychodząc naprzeciw sygnałom publiczności, w roku 2000 została zorganizowana impreza towarzysząca pod hasłem „Rynek Świata”. W niedzielę kończącą festiwal na Rynku Strzegomskim powstają kawiarenki, w których gospodarzami są zespoły goszczące na festiwalu. Podawane tam są charakterystyczne potrawy z danego kraju lub regionu Polski. Każdy uczestnik spotkań na Rynku, ma okazję nauczyć się podstawowych kroków tańców narodowych jak również wziąć udział w animacji gier i zabaw prowadzonych przez zespoły. Szczególnie młodzi ludzie liczą tu na kontakty bezpośrednie, konwersacje językowe, nawiązywanie znajomości i przyjaźni. Ciekawostką jest fakt, iż wielu Strzegomian koresponduje z uczestnikami festiwali lat ubiegłych. Impreza ta spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno miłośników folkloru jak i Telewizji Polskiej o/Wrocław.
  • Innymi imprezami towarzyszącymi, w których biorą udział zespoły są mecze piłki nożnej chłopców i piłki siatkowej dziewcząt. Mecze rozgrywane są w formie Polska – Goście Zagraniczni. Ta bardziej już rekreacyjna forma nawiązania przyjaźni przyjęta została z dużym aplauzem przez strzegomskich gości i prowadzona jest już przez cztery lata.
  • Corocznie festiwal nie może się również obejść bez „Nocy z Folklorem”, czyli ogniska dla wszystkich gości festiwalowych. Tam przy płonących ogniskach słychać wspólne śpiewy przy akompaniamencie połączonych kapel. Organizowane jest ono na zielonych terenach basenu miejskiego mieszczącego się w centrum „miasteczka festiwalowego”.
  • Kształceniu elementów tanecznych i muzycznych oraz wymianie doświadczeń służą warsztaty specjalistyczne prowadzone od czterech lat przez fachowców z dziedziny etnochoreografii i muzyki. Prowadzący zajęcia obserwują zespoły w czasie prezentacji na scenie, po czym udzielają konkretnych wskazówek co do dalszej pracy muzykom i choreografom poszczególnych zespołów. Z tej formy mają możliwość skorzystania nauczyciele kultury fizycznej z terenu gminy i województwa, co pomaga im we wprowadzaniu elementów tańców ludowych na zajęciach z dziećmi i młodzieżą.