Folklor znów zawładnął Strzegomiem! (FOTO/WIDEO)

409

Zespoły folklorystyczne z Chin, Tajlandii, Cypru, Meksyku, Kraju Basków czy Słowacji to goście tegorocznej, 26. już edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Przez te wszystkie lata, miasto odwiedziły 372 zespoły z 52 krajów świata i 6 kontynentów, poza Antarktydą i reprezentacją pingwinów, ale jak żartował Gerard Nowak, wszystko jest do nadrobienia. Festiwal zainaugurował dzisiaj koncert otwarcia, który odbył się na Rynku. Trwający blisko trzy godziny występ zgromadził liczną publiczność, która bawiła się razem z wykonawcami.

Punktualnie o godz. 19.00 na strzegomskim Rynku pojawił się barwny korowód gości, którzy przyjechali na festiwal z Polski i różnych stron świata. Wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury, Bożena Bojanowska – Czuk oraz burmistrz Zbigniew Suchyta, który otworzył festiwal. – Z roku na rok nasz festiwal zyskuje coraz większe grono przyjaciół. W ciągu 26 lat Międzynarodowego Festiwalu Folkloru nasze miasto odwiedziły 372 zespoły folklorystyczne z 52 krajów świata i 6 kontynentów – mówiła dyrektor SKC. – Strzegomski festiwal to nie tylko liczby, ale przede wszystkim ludzie. To nasi goście, którzy chcą do nas przyjeżdżać i wszyscy ci, którzy nieprzerwanie, od 26 lat związali się zawodowo z folklorem. To również przyjaciele folkloru, którzy tworzą jego atmosferę i klimat. Wszystkim tym osobom serdecznie dziękujemy. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że to właśnie kultura ludowa mogła nas wszystkich zgromadzić i połączyć. I tak jak po raz pierwszych spotkań z folklorem, tak i dzisiaj spotykamy się na strzegomskim Rynku. Życzę samych miłych chwil! – podkreślała Bożena Bojanowska- Czuk.

Wspaniałej zabawy i mnóstwa uśmiechu życzył natomiast wszystkim gościom, burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta. – Bardzo się cieszę, że jesteśmy razem, że są z nami zespoły folklorystyczne i nasza wspaniała widownia. Festiwal robimy po to, żeby zespoły poznały się wzajemnie, i żebyśmy my poznali kulturę świata. Od poniedziałku nasze miasto jest bardziej uśmiechnięte niż zwykle. Chciałbym, aby ta radość towarzyszyła naszym gościom przez cały tydzień, a może i nawet przez cały rok, aż do następnego festiwalu. Życzę wszystkim wspaniałej zabawy! – mówił burmistrz.

O tym, że przez 26 lat trwania festiwalu, przez Strzegom przewinęły się chyba wszystkie zespoły folklorystyczne świata, mówił natomiast Gerard Nowak, członek prezydium polskiej sekcji CIOFF. – Strzegomski Międzynarodowy Festiwal folkloru znany jest na wszystkich kontynentach. Chyba tylko poza Antarktydą, bo nie było tu jeszcze ich reprezentacji, zespołu pingwinów. Ale znając burmistrza Suchytę, nie ma rzeczy niemożliwych i być może te pingwiny jeszcze do Strzegomia kiedyś przyjadą – żartował Gerard Nowak.

Dzisiejszy koncert inauguracyjny poprowadziła dziennikarka Polskiego Radia Wrocław Małgorzata Majeran – Kokot.

Przed nami jeszcze trzy festiwalowe dni. Szczegółowy program na plakacie.

012-01