Chińskie klimaty w bibliotece

174

Biblioteka pod Atlantami zaprasza do Filii nr 7 na Piaskowej Górze, gdzie 17 października o godz. 17.00 odbędzie się „Chiński dzień w bibliotece”.

Zacznie się ono o godz. 9.00 spotkaniem „Smok jako symbol Chin” dla dzieci z klas pierwszych szkoły podstawowej. Podczas zajęć dzieci wysłuchają legend dotyczących smoków z różnych regionów Azji, przede wszystkim o smokach z Chin, ale także Tajlandii i Wietnamu. Na koniec zajęć dzieci wezmą udział w konkursie w przekładaniu fasolek pałeczkami i wykonają smocze origami.

O 11.00 młodzież licealna obejrzy film „National Geographic: Jedwabny szlak” z serii „Poszukiwacze skarbów”.

Gwoździem programu będzie koncert muzyki chińskiej który rozpocznie się o godz. 17.00. Artystka Chóru Filharmonii Łódzkiej Anna Krysztofiak wykona utwory chińskiej muzyki klasycznej i ludowej na tradycyjnych instrumentach takich jak: guzheng, erhu, zhonghu i hulusi, a także zaśpiewa po chińsku, wykorzystujący oryginalną technikę wokalną.

Kolejnym elementem spotkania będzie pokaz parzenia herbaty w stylu gongfu cha z muzyką na cytrze oraz degustacja chińskiej herbaty.

Wydarzenie zorganizowane jest w ramach projektu „Klimaty Azji, czyli nic nie zdarza się przypadkiem”.

chiński dzień - plakat

Anna Krysztofiak jest artystką Filharmonii Łódzkiej, historykiem sztuki oraz doktorantką w Zakładzie Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego. Oprócz śpiewu, uprawia muzykę na wielu instrumentach barokowych: organach, wirginale, klawikordzie, violi da gamba oraz na szeregu instrumentów chińskich: erhu, zhonghu, hulusi, bawu, erxian, sanxian i nan pipie oraz guzhengu. Jako jedna z nielicznych nie-chińczyków na świecie grywa muzykę Nanyin (Nanguan). Spotkała się z większością liczących się muzyków Nanyin (Nanguan) w Tajwanie, między innymi ze słynną Wang Xinxin, która zgodziła się być jej nauczycielką. Anna Krysztofiak jako jedna z zaledwie dwóch osób w Polsce gra na japońskim yakumogoto. Kształciła się muzycznie na kursach mistrzowskich m.in.u Olgi Pasiecznik, Nicolas’a Parle, Marc’a Caudle, Marka Toporowskiego, Kyoko Kubota, a także u nauczycieli w Quanzhou i Tajpej. Odbywała praktykę w budownictwie organowym w pracowni organmistrzowskiej Patricka Collon’a w Brukseli. W jej dorobku znajduje się wiele koncertów w kraju i za granicą (Belgia, Holandia, Luksemburg, Tajwan),m.in. występowała jako solista z The Harp Consort i Andrew Lawrence-King.

Anna Krystofiak