Biblioteka dziedzictwa z regałem pamięci

991
http://bibliotekadziedzictwa.pl/

Najpierw całkiem spontanicznie, kupili reklamy z 1923 roku dotyczące działalności ojca żarowskiego przemysłu: Carla Kulmiza, a później stworzyli bibliotekę dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów. Fundacja Inicjatywa B i Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zapraszają na uroczyste otwarcie, które odbędzie się we wtorek 24 stycznia o godz.17.00.

Po zakupie kilku dokumentów, które bezpośrednio dot. przeszłości Żarowa i okolic, postanowiliśmy sformalizować działania, które od początku finansowo wspierane są przez pasjonatów lokalnej historii. To właśnie dzięki dobrowolnym wpłatom mieszkańców naszej gminy, możemy prowadzić „Bibliotekę Dziedzictwa”, która już 24 stycznia będzie miała swoją premierę – tłumaczy Tomasz Nycz.

Autorski projekt składający się z kilku współgrających ze sobą elementów, pozwala organizatorom: Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszeniu Labiryntarium.pl, rozwijać piękną ideę. – Stworzyliśmy ogólnodostępną akcję, skupiającą się na wyszukiwaniu m.in. na zagranicznych aukcjach materiałów, które związane są z historią i kulturą Gminy Żarów. Po zakupie dokumentu, na który wcześniej prowadzimy zbiórkę pieniędzy, przeprowadzamy analizę techniczną i merytoryczną, digitalizujemy, a następnie publikujemy rezultat prac na stronie internetowej przedsięwzięcia. Ochrona dziedzictwa nie polega tylko na zakupie i sprowadzeniu „eksponatów” do Żarowa, skupia się także na rozpowszechnianiu zbiorów! – opowiadają pomysłodawcy inicjatywy.

Regał pamięci - layout

W projekt, który na początku był eksperymentem, zaangażowało się kilka firm oferujących swoje usługi, jako wkład w rozwój niniejszego projektu historycznego. Pierwszą pomocą jest strona: www.bibliotekadziedzictwa.pl, na której znajdują się szerokie opisy, tłumaczenia, komentarze, a także zeskanowane materiały do pobrania na wolnej licencji. To w tym miejscu można przeczytać o kolejnych planowanych zakupach, regale pamięci oraz sponsorach. – Dzięki firmie YOSOFTWARE ze Świdnicy, która zadbała o profesjonalny wygląd, nawigację oraz kompatybilność z urządzeniami mobilnymi, możemy prezentować Nasze zbiory na wysokim poziomie – dodaje Maciej Wabik.

W trakcie poszczególnych realizacji pojawiła się potrzeba prezentacji zbioru, nie tylko w formie elektronicznej, ale także wystawowej. Jak czytamy na stronach organizatorów, 24 stycznia otwierają oni „Regał pamięci”, który na stałe będzie można odwiedzać w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, partnera projektu. – Regał pamięci, złożyła dla nas Bravilla Meble ze Świdnicy, która w oparciu o roboczy szkic stworzyła w pełni funkcjonalny, dostosowany do potrzeb projektu regał – informują organizatorzy. Ruchoma ekspozycja, posiadające spersonalizowane półki i szuflady, wyposażona będzie w skaner, który ułatwi kopiowanie dokumentów oraz tablet prezentujący stronę internetową ze wszystkimi informacjami bezpośrednio przy regale.

Trzecim elementem projektu będzie aplikacja przeznaczona na smartphony z systemem android oraz OS. Autorski program powstał dzięki wsparciu Marcina Fesztera, członka zespołu Inicjatywy B, który zajął się programowaniem. Bezpłatna aplikacja oprócz podstawowych informacji o projekcie, informować będzie o planowanych zakupach i aktualnym zbiorze – Aplikacja „58-130” wyposażona będzie w skaner kodów, które licznie pojawią się w materiałach opisowych wszystkich dokumentów. Po zeskanowaniu kodu, przeniesiemy się na stronę główną konkretnego dokumentu, gdzie przeczytamy tłumaczenie lub pobierzemy materiał zapisany w różnych formatach np. JPG, PDF…, na swój telefon na własny użytek – komentuje Tomasz Nycz

Przygotowania do otwarcia regału i premiery aplikacji trwają. 24 stycznia o godz.: 17:00. Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zapraszają wszystkich zainteresowanych ratowaniem dziedzictwa gminy Żarów na spotkanie z udziałem przedstawicieli Urzędu Miejskiego, ale także z przyjaciółmi fundacji i stowarzyszenia, którzy pracują nad reklamą, tłumaczeniem, poszukiwaniem, digitalizacją…

Więcej informacji można przeczytać na: http://inicjatywab.pl/biblioteka-dziedzictwa/ oraz na facebookowym wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1192523657527572/

Regał pamięci - plakat