Bajm wystąpi na Festiwalu Folkloru

957

Folklorystyczne zespoły z całego świata, barwne korowody, tradycyjne tańce i śpiewy oraz integracyjne wieczory z zagranicznymi gości, a także występ gwiazdy polskiej estrady zespołu Bajm. Od 5 do 9 sierpnia w Strzegomiu będzie odbywać się jedno z największych wydarzeń folklorystycznych w regionie – Międzynarodowy Festiwal Folkloru.

Co wydarzy się w tym roku?

Podczas strzegomskiego folklorystycznego święta po raz 24 zabrzmi sygnał festiwalowy zapraszający do wydarzenia entuzjastów sztuki ludowej. W tym roku na scenie zaprezentują się zespoły z Białorusi, Egiptu, Nowej Zelandii, Serbii, Słowacji, Sri Lanki, Peru oraz zespoły polskie. Rozpoczęcie imprezy zaplanowano na 6 sierpnia. Wtedy to na strzegomskim rynku w trakcie zwiastującego koncertu festiwalowi goście przedstawią miłośnikom folkloru swoje programy, które będą zapowiedzią pełnych prezentacji, jakie odbędą się na głównej scenie w dniach od 7 do 8 sierpnia. Podczas trwania kilkudniowego święta zespoły wezmą także udział m.in. w spotkaniu z władzami miasta, wieczorach narodowych, podczas których młodzież z całego świata bierze udział w animacjach gier i zabaw przy muzyce. Festiwal nie może obejść bez „Nocy z Folklorem”, czyli ogniska dla gości festiwalowych, w trakcie którego przy akompaniamencie połączonych kapel, zespoły wspólnie śpiewają. W ten sposób tworzy się silna integracja różnych środowisk oraz nawiązywana jest międzynarodowa przyjaźń. Tradycyjnym podsumowaniem festiwalu będzie niedzielna msza święta, po której zespoły polskie i zagraniczne wejdą na strzegomski rynek i tym samym otworzą przed publicznością swoje kawiarenki. Zaprezentują w nich regionalne przysmaki ze swych krajów. O godz. 13.00 rozpocznie się koncert z udziałem zespołów dolnośląskich. Podsumowaniem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru będzie wieczór z gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Przed publicznością i zespołami goszczącymi na wydarzeniu kulturalnym w Strzegomiu wystąpi legenda polskiej muzyki zespół Bajm.

Z historii strzegomskiego święta kultur

Pomysł na powołanie do życia festiwalu o charakterze folklorystycznym pojawił się podczas organizacji imprez z okazji 750-lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom. Prototypem wydarzenia był koncert „Przyjaciele Kostrzan”, który w 1992 roku zorganizował Zespół Pieśni i Tańca „Kostrzanie”. Rok później imprezę o nowej nazwie – Festiwal Folkloru pod swą pieczę wziął Strzegomski Ośrodek Kultury, który następnie przekształcił ją w międzynarodowe wydarzenie kulturalne. Było to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z Polską Sekcją Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych i Sztuki Ludowej – CIOFF. Odtąd podstawową ideą imprezy stało się przekazywanie nowym pokoleniom odziedziczonych form kulturowych, specyficznych dla danego narodu, stanowiących jego największą wartość. Wymiana i przekazywanie dziedzictwa kulturowego jest niezwykle istotna w dalszym podtrzymywaniu zwyczajów i tradycji.