58-130 Poczta historyczna

973

Fundacja Inicjatywa B i Stowarzyszenie Labiryntarium.pl ruszają z kolejnym projektem! Już w styczniu uruchomiona zostanie pierwsza w Polsce skrzynka historyczna. –  Otwieramy skrzynkę, która służyć będzie lokalnej historii Miasta i Gminy Żarów. Projekt jest autorską instalacją w przestrzeni miejskiej, która już samym kolorem oraz kształtem zdradza swoje przeznaczenie – mówią pomysłodawcy.

– Projektując skrzynkę historyczną byliśmy przekonani o słuszności powstania tej niecodziennej instalacji, która pojawiając się w ruchliwym miejscu Żarowa, mamy nadzieję wzbudzić choćby ciekawość mieszkańców Gminy Żarów – tłumaczy Tomasz Nycz, pomysłodawca, najprawdopodobniej jedynej w Polsce skrzynki historycznej.

Organizatorzy projektu: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl wiedzą, że na ciekawości się nie skończy. – Chcemy pokazać, że gabinetowy sposób uprawiania historii, jej pielęgnacja w murach muzeów, nie wystarczy aby zaciekawić lub zwiększyć świadomość lokalnego społeczeństwa. Realizując wernisaż, spróbujemy wciągnąć mieszkańców Naszego miasta w aktywny proces przypominania, poznawania oraz rozpowszechniania wiedzy o Żarowie; jego przeszłości, ale także tożsamości zbiorowej (jeśli takowa istnieje?) – opowiadają.

Przypominająca do złudzenia bryłę pocztową autorska instalacja, to najprawdopodobniej jedyna w Polsce skrzynka dla historii, do której nie powinniśmy wrzucać tradycyjnych listów, możemy zaś dzielić się swoimi wspomnieniami, fotografiami, mapami, listami oraz innymi dokumentami, które mogą pomóc w pozyskaniu nowej wiedzy na temat terenu i tematów związanych z Gminą Żarów – opowiada Stowarzyszenie Labiryntarium.pl.

Zawartość skrzynki będzie profesjonalnie analizowana, przez lokalnych pasjonatów przeszłości Żarowa. Otrzymane dokumenty lub artefakty po zdigitalizowaniu trafią na regał pamięci, który od końca stycznia 2017 roku, zainstalujemy w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów. To właśnie w lokalnej bibliotece będzie można zobaczyć pozyskaną wiedzę.

Organizatorzy, wspierani przez Agencję Reklamową Geospace, zapraszają na otwarcie instalacji, która odbędzie się 14 stycznia 2017 roku, przy ul. Armii Krajowej 40, gdzie o godz.: 11:00 opowiedzą o przeznaczeniu skrzynki historycznej, wspomną o jej interaktywnym charakterze oraz podzielą się ulotkami, które miejmy nadzieję zachęcą „sąsiadów” do podzielenia się swoimi wspomnieniami, być może pomysłami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu oraz na wydarzeniu powstałym na facebooku Fundacji Inicjatywa B.

Fotografia (zdjęcie prezentacyjne) jest autorstwa: Piotra Malczewskiego i Doroty Sip-Malczewskiej.

zdjecie-prezentacyjne