Zna ich „od kuchni”. Teraz pomoże im w trudnościach urzędowych

759

Romowie stanowią dużą społeczność Wałbrzycha. Potrzebują wsparcia, dlatego też 1 czerwca 2015 roku zostało powołane stanowisko asystenta do spraw mniejszości romskiej w Wałbrzychu. Została nim Aleksandra Tymińska.

Na co dzień Aleksandra Tymińska pracuje w Fundacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Salvator” w Wałbrzychu. Jest kierownikiem świetlicy dla dzieci polskich i romskich. Tam też spotyka się z dorosłymi Romami. Ich społeczność liczy około 350 osób. – Ze środowiskiem romskim pracuję od 2007 roku. Znam problemy, z którymi borykają się każdego dnia. To z ich inicjatywy powstało stanowisko asystenta do spraw mniejszości romskiej, który ośmieli ich działania. Moim zadaniem jest pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, w których są nieporadni – mówi dla „Region Fakty” Aleksandra Tymińska, asystent do spraw mniejszości romskiej. – Są to przede wszystkim problemy mieszkaniowe, socjalne. Moja nowa rola ułatwi mi rozwiązanie tego typu trudności.

Romowie poszukujący wsparcia mogą zgłaszać się do pokoju numer 6 w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu w każdy wtorek od godziny 13.00 do 17.00. Prawdopodobnie od września tego roku zakres prac asystenta do spraw społeczności romskiej będzie poszerzony. – Romowie mają mnie każdego dnia w fundacji. Prowadzimy bardzo aktywny na wałbrzyskiej arenie zespół muzyczny, pokazujemy romską kulturę, a ponadto spędzamy ze sobą czas na zakupach, w kinie czy teatrze, a także podczas wspólnych wakacji. Często bywa, że spotykamy się z niemiłym odbiorem mniejszości romskiej. Ciągnące się stereotypy niestety funkcjonują, ale staramy się z nim walczyć poprzez pokazywanie prawdziwego oblicza barwnej kultury Romów – dodaje Aleksandra Tymińska.

W społeczności większościowej, również w wałbrzyskich szkołach romskim dzieciom pomagają asystentki edukacji romskiej. Na współpracę z nimi liczy Aleksandra Tymińska.