Z ziemi polskiej do Włoch

696

Jabłka, pieczarki, cukier, drób i wołowina, mleko oraz wódka – to produkty polskie, które szczególnie zasłynęły w Unii Europejskiej. Tym też chwalą się zwiedzającym przedstawiciele światowej wystawy Expo 2015, która w tym roku przebiega pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia”. W dniach od 1 do 3 lipca Expo 2015 odwiedzili także przedstawiciele redakcji „Region Fakty”.

Mozzarella, która pojawia się na światowych stołach, to zasługa polskiego mleka. Z naszego cukru produkowane są wyroby czekoladowe Ferrero, włoskiego przedsiębiorstwa o światowym zasięgu. Jako eksporter jabłek zajmujemy pierwsze miejsce w Unii Europejskiej. Do tego nawiązuje przede wszystkim polski pawilon. – Jest on interaktywny, wciąga ludzi. W przeciwieństwie do wielu pawilonów jest zmienny. Co tydzień strefę ekspozycyjną udostępniamy różnym regionom. Podczas tygodnia dolnośląskiego można było na żywo zobaczyć i usłyszeć Wrocław za pośrednictwem oculusa. Są też Usta Prawdy, wizualny motyw przewodni na bazie słynnej płaskorzeźby Bocca delle Verita, które nawiązują kontakt z gośćmi, opowiadając o kreatywnej Polsce. U nas można poczuć, posmakować, dotknąć każdego regionu – mówiła Karolina Dresler, Zastępca Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2015 w Mediolanie. – Urządzamy degustacje dla odwiedzających. Pojawiają się truskawki kaszubskie, jabłka grójeckie, cydr z Dobronia, świeżo wypiekany chleb czy pierniki. To wszystko cieszy się ogromną popularnością. Tłumnie można skosztować naszych polskich dóbr i się w nich zakochać.

Wystawa Expo 2015 to prezentacja potencjału kulturalnego i gospodarczego. Od 1 maja do 31 października w Mediolanie zaprezentuje swoje osiągnięcia rolno-spożywcze około 150 państw i organizacji. Jako że Polska jabłkiem stoi, koncepcja pawilonu dotyczy tego właśnie zdrowego owocu. – Jesteśmy pierwszym producentem i eksporterem jabłek w Europie, natomiast trzecim na świecie. Roczna produkcja sięga 3 milionów ton, z czego ponad milion przeznaczany jest na eksport. Projekt pawilonu to zasługa młodego architekta, Piotra Musiałowskiego. Wszyscy są zachwyceni prostotą tego architektonicznego dzieła. Skrzynki na jabłka bardzo spodobały się Włochom, a ci przyciągają kolejnych odwiedzających – tłumaczył Marcin Marjański, Dyrektor Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2015 w Mediolanie.

Więcej o pobycie na terenie Expo 2015 przeczytacie w poniedziałkowym, papierowym wydaniu „Region Fakty”.