Wymieniają doświadczenia (FOTO)

    148

    Kolejny raz uczniowie klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie biorą udział w wymianie polsko-niemieckiej z miastem partnerskim Gminy Świdnica – Lampertheim.

    Uczestnicy wraz z opiekunami spotkali się 30.10.2017 roku na terenie Fundacji „Krzyżowa” i będą tam gościć do 3.11.2017r. Podczas pobytu młodzieży zaplanowano szereg ciekawych spotkań jak i wycieczek. Nie bez powodu miejscem spotkań młodych ludzi jest Krzyżowa. To właśnie tam 12 listopada 1989 roku miała miejsce Msza Pojednania – symbol i początek nowego rozdziału oraz współpracy między obydwoma krajami. Również Ojciec Jezuita Alfred Delp, który jest honorowym obywatelem miasta Lampertheim, był jednym z działaczy antyhitlerowskiego ruchu „Kręgu z Krzyżowej”.

    – Ciągłe rozmowy, wymiana poglądów, opowiadanie o swojej kulturze – tak właśnie wygląda czas wolny 30 osobowej grupy u której nawet bariera językowa nie sprawia problemu. Każdy się rozumie a nawet jeśli popełniają błędy językowe obracają to w żart lub zwyczajnie pokazują o co im chodzi. Wszyscy jesteśmy tacy sami, różni nas jedynie język ojczysty – mówi opiekunka grupy p. Izabela.