Wielkie święto sztuki za nami! (FOTO/WIDEO)

  534

  Spotkania z największymi artystami i rzemieślnikami, niezwykłe wyroby tworzone przez niezwykłych ludzi, wyjątkowe połączenie polskiej sztuki i rzemiosła artystycznego – w dniach od 16 do 18 czerwca na świebodzickim OSiRze odbył się VII Festiwal Sztuki i Rzemiosła „Targira-art”. To wyjątkowe wydarzenie artystyczne na Dolnym Śląsku.

  Wielkie święto sztuki

  Targira-art. – to wyjątkowe wydarzenie artystyczne na Dolnym Śląsku. – Tylko tu, w jednym miejscu można nie tylko zobaczyć najnowszą ofertę polskiej sztuki i rzemiosła artystycznego, ale także, a może i przede wszystkim, spotkać osobiście największych artystów i rzemieślników, którzy obecnie tworzą swoje niepowtarzalne dzieła – mówi Janusz Kujat, dyrektor festiwalu. Jak co roku, na festiwalu można było podziwiać, zakupić, a nawet zamówić wyroby jubilerskie, ceramiczne, szkło artystyczne, zegary, ceramikę artystyczną, odzież autorską, witraże oraz wiele innych produktów, tworzonych przez cenionych i wyjątkowych artystów. Wśród wystawców spotkać można było Pawła Borowskiego – światowej sławy artystę tworzącego w szkle, Franciszka Wieganda – mistrza rzemiosła artystycznego w zakresie zegarmistrzostwa, czy Adama Gołębowskiego uznanego witrażystę

  Moc atrakcji dla każdego

  Targira-art. była doskonałą okazją do zabawy ze sztuką na organizowanych przez organizatorów warsztatach artystycznych. Niewątpliwie największą atrakcją tegorocznej edycji była wystawa malarska Jarosława Jaśnikowsiego. To czołowy polski przedstawiciel nurtu tzw. Świata Alternatywnego. Jego prace podbijają już światowe rynki sztuki poczynając od Europy Zachodniej przez Stany Zjednoczone, aż do dalekiej Australii. Dzieje się tak za sprawą podejścia malarza do rzeczy realnych, który wplata je w świat innego wymiaru. Ukoronowaniem jego wystawy będzie spotkanie z malarzem w niedzielne południe 18 czerwca.

  Podczas festiwalu świętowano także 170. rocznicę rozpoczęcia w Świebodzicach działalności Gustava Beckera – jednego z najsłynniejszych zegarmistrzów XIX wieku. Z tej okazji odbył się odczyt, poświęcony historii zegarów, a także wykład o działalności firmy Beckera. Festiwalowi goście mogli podziwiać także mini wystawę zegarów, sygnowanych „kotwicą” Beckera. Na niej znajdzie się zegar wyprodukowany jeszcze za życia słynnego zegarmistrza. Czas pojawi się również na wystawie zdjęć soligrafii Artura Raka.

  Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo.

  FOTO/WIDEO: Mariusz Pacek