Wałbrzych jedynym w Polsce gospodarzem „Climathonu”

928

Przeobrażają Wałbrzych z miasta górniczego na takie, które ma być przykładem przyszłości ekologicznej, miasta czystego, oszczędnego w energię, zielonego i przyjaznego. Tym razem także za pośrednictwem międzynarodowej akcji „Climathon”.

Projekt jest czymś zupełnie nowym i nieznanym. Ma on uruchomić rodzaj dodatkowego budowania kapitału społecznego dla przemian proekologicznych w Wałbrzychu, a te już trwają. – Mowa o akcji „Przyłącz się”, czyli dofinansowaniu przyłączy kanalizacyjnych, zamianie pieców węglowych na gazowe, do której dokładamy z własnych środków, działaniach o charakterze systemowym związanych z transportem i komunikacją miejską, by mieszkańcy Wałbrzycha przesiedli się do nowoczesnych autobusów, promujemy także akcję „Dobra woda z kranu”, pracujemy również nad programem produkcji energii elektrycznej na indywidualne potrzeby w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej – chwalił podczas dzisiejszej konferencji prasowej dotychczasowe działania służące środowisku Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. W wyniku spotkań Regionalnego Centrum Innowacji Dolny Śląsk z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu 18 czerwca od godziny 10.00 przez 24 godziny będzie miała miejsce burza mózgów, mająca na celu poprawę stanu ekologii naszej planety o nazwie „Climathon”. Wydarzenie odbywa się jednocześnie w kilku miastach na świecie. – W ramach „Climathonu”, który odbędzie się w Starej Kopalni zespoły złożone z obywateli, przedsiębiorców, reprezentantów instytucji i organizacji przez 24 godziny warsztatowo wypracują pomysły, aby zwiększyć aktywność mieszkańców w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w domach i firmach oraz stworzyć klimat, aby ludzie w ogóle czuli taką potrzebę – dodał Roman Szełemej.

Dotychczas do przedsięwzięcia zaproszone zostały wałbrzyskie szkoły wyższe, ponadgimnazjalne i gimnazjalne. Wziąć w nim udział mogą jednak wszyscy mieszkańcy Wałbrzycha rejestrując się na oficjalnej stronie www.climate-kic.org/climathon. Dołączyć mogą zarówno osoby indywidualne, jak i zespoły. Uczestnicy muszą zaopatrzyć się jedynie we własny laptop. Pomysły wypracowane 18 czerwca będą rozwijane przez kolejne miesiące, by w grudniu tego roku na konferencji klimatycznej w Paryżu przedstawić najlepszy.