Uzależnienia cywilizacyjne problemem młodych wałbrzyszan

553

Liczba i rodzaj uzależnień wzrasta. Sprzyja temu z pewnością szybki rozwój technologii i łatwy dostęp do używek. W związku z tym nie starczają już „pogadanki” w szkołach czy plakaty z napisem „Stop narkotykom!”. By pomóc zagubionemu w sieci uzależnień współczesnego świata w Wałbrzychu powstała Poradnia Profilaktyczno-Konsultacyjna prowadzona przez Stowarzyszenie Monar.

Uzależniony XXI wieku ma niewiele wspólnego z Christiane F., młodą narkomanką z dokumentu „My, dzieci z dworca Zoo” czy z Ryszardem Riedlem, utalentowanym wokalistą zespołu Dżem, który przez nałóg szybko zakończył swoją karierę. Współczesne uzależnienie to nie tylko środki psychoaktywne, ale i te natury behawioralnej, takie jak hazard, internet, telefon, gry komputerowe, zakupy czy seks. Z takimi problemami przychodzą najczęściej młodzi wałbrzyszanie i ich opiekunowie. – Wśród uczniów wałbrzyskich szkół i w Radach Wspólnot Samorządowych przeprowadziliśmy ankiety, by sprawdzić, czy poradnia profilaktyczno-konsultacyjna jest w ogóle potrzebna. Od momentu, kiedy ją otworzyliśmy mamy kolejki. Nie przyjmujemy wyłącznie osób uzależnionych, ale także zagubionych rodziców, którym udzielamy porad, informacji, konsultacji, kierujemy ich także do placówek specjalistycznych, poradni uzależnień czy też do ośrodków terapeutycznych – mówi Piotr Gałek, kierownik Poradni Profilaktyczno-Konsultacyjnej Stowarzyszenia Monar. – Do każdego podchodzimy indywidualnie i nie mamy jednej recepty na powodzenie konsultacji. Zależy to od sytuacji, problemu, wiedzy rodzica. Jeśli jednak sam nie zechce zrobić tego dla siebie nie będzie umiał pomóc własnemu dziecku.

Duża skala uzależnień dotyczy internetu, telefonu i gier komputerowych. Ucieczka do świata wirtualnego prowadzi do odizolowania od społeczeństwa. Problemem są także dopalacze. – Staramy się, aby młody człowiek, który się u nas znajdzie zaczął nawiązywać relacje z rówieśnikami w naszej twórczej grupie. Chcemy pobudzić aktywność wałbrzyskiej młodzieży z problemami – dodaje Piotr Gałek. Przez artystyczne pomysły młodzież poznaje siebie, swoje słabe, ale i mocne strony. Poprzez twórcze formy realizuje się profilaktyka uzależnień. Dzięki teatrowi, do którego należą, specjaliści Poradni Profilaktyczno-Konsultacyjnej uczą młodych, jak pokonywać trudności i rozwijać swoje talenty. – Nigdy nie byłem zwolennikiem „pogadanek” w szkołach i wieszania plakatów i ulotek, chyba, że z informacją, gdzie można uzyskać pomoc. Są natomiast długotrwałe programy profilaktyki uzależnień dla szkół i wyselekcjonowanej grupy uczniów, którzy są szczególnie zagrożeni. Wtedy też trzeba uczyć ich takich umiejętności, by jako dorośli ludzie lepiej radzili sobie z problemami – wyjaśnia Piotr Gałek.

Poradnia Profilaktyczno-Konsultacyjna oficjalnie została otwarta 14 kwietnia. Mieści się przy ulicy Matejki 6. Placówka jest czynna w środy i piątki od godziny 16.00 do 19.00, natomiast we wtorki od godziny 18.00 do 20.00 organizuje spotkania grupy wsparcia dla rodziców dzieci uzależnionych. Choć środki finansowe przeznaczone są na jej funkcjonowanie tylko raz w tygodniu, terapeuci w pozostałe dni wykonują pracę wolontaryjnie. – Kiedy zadzwoniła do mnie Jolanta Łazuga-Koczurowska, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Monar z propozycją otwarcia placówki w Wałbrzychu zgodziłem się, bo uważam, że jest bardzo potrzebna. W lutym złożyliśmy wniosek do Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu o fundusze na funkcjonowanie poradni. W związku z tym, że lokal mieliśmy już w marcu postanowiliśmy go od razu wykorzystać. Dyżurowaliśmy i przyjmowaliśmy ludzi przed oficjalnym otwarciem – o początkach opowiada kierownik poradni.