„Szlak Kamienia” szansą na rozwój turystyczny regionu (FOTO/WIDEO)

  586

  Chcą rozwijać ruch turystyczny na polsko-czeskim regionie przygranicznym, zwiększyć jego atrakcyjność i tym samym przyciągnąć turystów – w Strzegomiu trwa konferencja otwierająca projekt „Szlak Kamienia” („Cesta Kamene”), który jest realizowany od stycznia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Dlatego już powstaje międzynarodowy szlak turystyczny, który obejmuje obszar od Horic, poprzez Dobromierz, Świdnicę aż do Strzegomia. Projekt ma promować i tematycznie łączyć dwa przygraniczne regiony – Okolice Karkonoszy i Dolny Śląsk.

  W konferencji uczestniczą m.in. realizatorzy projektu „Szlak Kamienia”: Ales Svoboda, starosta Horic i jego zastępca Ivan Dolezal, Sylwia Osojca, koordynator projektu w Świdnicy, Jerzy Ulbin, wójt Gminy Dobromierz, Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia i jego zastępca Wiesław Witkowski oraz m.in. Zbigniew Worsa, wicestarosta powiatu świdnickiego, Bożena Bojanowska- Czuk, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury oraz radni Rady Miejskiej w Strzegomiu.

  Projekt „Szlak Kamienia” realizowany jest od 1 stycznia 2017 roku do 30 czerwca 2019 roku i obejmuje obszar od Horic (miasta kamiennego piękna) poprzez okolice Zviciny, Dobromierz, Świdnicę, aż do Strzegomia (Granitowego Serca Polski). Punktem wyjścia trasy turystycznej mają być muzeum w Horicach oraz Centrum Aktywności Społecznej Karmel w Strzegomiu, gdzie powstaną polsko – czeskie sale multimedialne. Projekt „Szlak Kamienia” będzie promować i tematycznie łączyć dwa przygraniczne regiony – Okolice Karkonoszy i Dolny Śląsk.

  Cele projektu to przede wszystkim rozwijanie potencjału ruchu turystycznego poprzez udostępnianie lokalnego dziedzictwa naturalnego i kulturowego, związanego z tematyką kamienia; renowacja i odbudowa zabytków oraz promocja projektu i terenów przygranicznych, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

  Podczas dzisiejszej konferencji zaproszeni goście będą mieli okazję zapoznać się z historią i współczesnością miast uczestniczących w projekcie oraz ich związkiem z granitem i piaskowcem. W ramach wydarzenia przewidziano także prezentacje artystyczne amatorskich zespołów ze Strzegomia (Akademia Tańca i Ruchu „BANS”) oraz Horic ( grupa big beat ze Szkoły Artystycznej „MELODY”), odwiedzenie miejsc realizacji projektu w Strzegomiu oraz projekcję bajki dla dzieci „Krecik” i filmy „Dobry Wojak Szwejk”

  Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

  WIDEO: Mariusz Pacek