Przyjechali „na gościnne występy”

  763

  Przyjechali do Świdnicy, by kraść. Gdy gonili ich policjanci, najpierw wjechali do parku, potem staranowali bok radiowozu, a na koniec próbowali uciekać pieszo. Teraz staną przed sądem.

  9 października ok godz. 20.30 policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy po wcześniejszym zgłoszeniu kradzieży w jednym z marketów na terenie miasta, podjęli pościg za sprawcami, którzy poruszali się pojazdem marki Nissan Almera. Policjanci wielokrotnie nakazywali kierującemu zatrzymanie pojazdu, ale ten nie reagował na sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania się. Kierujący Nissanem  jechał z dużą prędkością, nie zważając na innych użytkowników drogi ani pieszych. Mężczyzna jechał pod prąd oraz chodnikiem, wreszcie wjechał do parku, zmuszając spacerowiczów do ucieczki. Nie reagował na sygnały świetlne i dźwiękowe usiłujących go zatrzymać policjantów. W czasie swojej ucieczki naruszył wielokrotnie przepisy ruchu drogowego.
  W momencie, kiedy kierujący Nissanem, zrównał się z radiowozem, aby uniemożliwić zatrzymanie uderzył swoim pojazdem w  bok radiowozu.
  Po tym uderzeniu  policjanci używając radiowozu jako środka przymusu bezpośredniego zmusili go do zatrzymania pojazdu.
  Po zatrzymaniu 22-letni kierowca próbował jeszcze uciekać pieszo, ale bezskutecznie. Został zatrzymany. Zatrzymani zostali także pasażerowie w wieku 25 i 54 lat, którzy stawiali czynny opór. Wszyscy zatrzymani to mieszkańcy Wałbrzycha.

  W samochodzie zabezpieczono artykuły spożywcze i przemysłowe pochodzące z kradzieży z dwóch świdnickich marketów, które mężczyźni odwiedzili tego samego dnia i za artykuły „zapomnieli” zapłacić. Wartość zabezpieczonego mienia to 1 tys. 750 złotych.

  Mężczyźni trafili prosto do policyjnego aresztu i dzisiaj usłyszeli zarzuty. 22-letni kierowca samochodu, usłyszał zarzuty m.in. kradzieży a także  sprowadzenia bezpośredniego zagrożenia katastrofy w ruchu lądowym i niezatrzymania się do kontroli.
  25-letni i  54-letni mężczyźni to recydywiści. Odpowiedzą m.in. za kradzież i czynną napaść na funkcjonariusza. Starszy z mężczyzn dodatkowo usłyszał zarzut posiadania środków odurzających. W jego mieszkaniu policjanci ujawnili 160 porcji amfetaminy.

  Na bazie zgromadzonych przez funkcjonariuszy materiałów sąd podjął już decyzję o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych mężczyzn na okres 2 miesięcy.