Przecinarka do glazury-jaką wybrać?

  172

  Jeżeli kiedykolwiek wykonywałeś jakiekolwiek prace remontowe, to wiesz doskonale, że jednym z niezbędnych narzędzi jest przecinarka do glazury. Bez niej nie można wyobrazić sobie starannego oraz precyzyjnego układania płytek, bo przecinarka jest w stanie przeciąć każdą płytkę, jaką tylko będziemy chcieli.

  Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę przecinarki do glazury?

  Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej przecinarki, dobrze jest wziąć pod uwagę kilka kwestii. Są to: długość cięcia, budowa, napęd, oraz  dodatkowe zalety.

  Długość cięcia

  Gdy chodzi o długość cięcia, to dzięki niej możemy zobaczyć, jaki rozmiar płytki będzie w stanie przeciąć dana przecinarka do glazury. Najczęściej spotykany rozmiar to długość około 60 cm. Jednak profesjonalni glazurnicy bardzo często wybierają modele o długości 90 cm. Dzięki niej można ciąć po przekątnej płytki o wymiarach: 60×60 cm. Jest to bardzo istotne, wtedy, gdy układamy płytki typu karo albo dłuższe około 120 cm. Do przecięcia takich płytek będą odpowiednie między innymi ręczne przecinarki do glazury Sigma.

  Budowa przecinarki

  Kolejną rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę jest budowa przecinarki do glazury. Przecinarka do terakoty może być wyposażona w jedną albo w dwie prowadnice. Każda z nich ma swoje atuty. Przecinarka do glazury z jedną prowadnicą gwarantuje bardzo dużą sztywność zespołu łamacza. Z kolei przecinarka z dwiema prowadnicami zapewnia bardzo dobrą widoczność linii cięcia. Umożliwia bardzo łatwe wykonanie precyzyjnego cięcia płytek. W dodatku, ergonomiczna konstrukcja dźwigni oraz przekładni, zastosowana w niektórych modelach, na przykład w przecinarkach ręcznych do glazury Sigma, umożliwia łamanie płytek bez żadnych kłopotów.

  Lepsza elektryczna czy ręczna?

  Ręczne przecinarki do glazury Sigma sprawdzą się przy mniej zaawansowanych pracach. Poradzą sobie przykładowo z cięciem płytek ściennych, podłogowych, gresów i innych rodzajów, na przykład gresu porcelanowego. Z kolei przecinarki elektryczne to urządzenia o bardzo dużej wydajności. Natomiast przecinarki do materiałów ceramicznych, posiadające tarczę diamentową z chłodzeniem wodnym umożliwiają przecinanie różnorodnych materiałów budowlanych, takich jak: glazura, terakota, gres, cegły, kamień naturalny, marmur, granit oraz wiele innych.

  Jakie modele przecinarek mogę polecić?

  Na pewno warte uwagi są ręczne przecinarki do glazury Sigma. Na przykład SIGMA 3P2K to profesjonalna ręczna przecinarka do płytek Klick-Klock 102 cm. Wyróżnia się solidną konstrukcją oraz trwałym łożyskiem prowadzącym. Posiada również ergonomiczny uchwyt. Można ją dostosować do grubości płytek. Jest również wyposażona w system, które pozwala na szybką zmianę kąta co 10 stopni. W łatwy sposób można również zablokować ustalony kąt cięcia. Podstawa umiejscowiona jest na stalowych sprężynach. W zestawie znajduje się również dodatkowy przymiar oraz dwie dodatkowe podstawki pod większe wymiary płytek. Sigma to włoska firma, która od lat cieszy się uznaniem, wysokiej jakości i niezawodnym sprzętem. Nie tylko do cięcia płytek.