Muzyka dla Europy znów zabrzmi w Krzyżowej (WIDEO)

  552

  Muzycy z całego świata spotkają się w Krzyżowej, aby wzorem amerykańskiego festiwalu muzyki kameralnej MarlboroMusic, wspólnie tworzyć, przeżywać i dzielić się muzycznymi doświadczeniami. Krzyżowa-Music to mistrzowskiej klasy warsztaty muzyczne o charakterze festiwalu. W oddalonej od miejskiego zgiełku Krzyżowej muzycy znajdują czas i inspirację, by zmierzyć się z szeroką gamą dzieł muzyki klasycznej od baroku po współczesność. Tegoroczna, trzecia już edycja festiwalu, odbędzie się od 15 do 27 sierpnia. A Krzyżowa to idealne miejsce na zorganizowanie Festiwalu Muzyki Kameralnej, nie tylko ze względu na swoje położenie w centrum Europy, ale także z uwagi na swoją szczególną historię.

  We wspólnym muzykowaniu i w międzypokoleniowej wymianie doświadczeń weźmie udział czternastu światowej sławy muzyków – mistrzów oraz 37 obiecujących talentów muzyki klasycznej, wybranych w drodze rekrutacji. Owoce swojej współpracy Mistrzowie i Juniorzy Krzyżowa-Music zaprezentują podczas 9 koncertów na Dolnym Śląsku: w Krzyżowej, we Wrocławiu, w Szczawnie-Zdrój, Świdnicy i na Zamku Książ.

  Festiwal, to jednak nie tylko koncerty. W ramach Krzyżowa-Music odbędą się również wystawy i sympozja poświęcone takim tematom, jak “Muzycy na emigracji” oraz “Muzyka a ruch oporu”. Spotkania odbywać się będą w Krzyżowej, historycznym miejscu, będącym symbolem polsko-niemieckiego pojednania oraz oporu wobec nazistowskiego terroru. Wyjątkowym gościem jednego z takich spotkań będzie Andrzej Szpilman, syn prześladowanego przez nazistów kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana. Odczyta w obecności swojej matki, Haliny Szpilman, ich poruszającą autobiografię. Ten wieczór będzie moderowany przez Franka Harders-Wuthenowa, który w pałacu w Krzyżowej przedstawi swoją wystawę pt: „Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945”. Oprawą wieczoru będą utwory fortepianowe Chopina i Szpilmana.

  Tegoroczna edycja festiwalu Krzyżowa-Music zakończy się we Wrocławiu, koncertem w Synagodze Pod Białym Bocianem. Bilety na wszystkie koncerty dostępne są na stronach organizatora, stronie Fundacji Bente Kahan i Muzeum Techniki w Jaworzynie Śląskiej.

  Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

  Wszystkie informacje o Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music są dostępne na stronie: www.krzyzowa-music.eu.

  WIDEO: Mariusz Pacek