Młodzież chce pracować w wakacje

1337

Wakacyjna praca to nie tylko możliwość zarobku, ale także skorzystania z wypoczynku nad morzem lub w górach. Wśród licznych ofert, na jakie może zdecydować się młoda osoba na okres wakacji znajduje się chociażby praca na stanowiskach kelnera, kucharza, hostessy, ale także przy sprzedaży pamiątek, na produkcji, czy przy zbiorze warzyw. Dziś na Młodzieżowych Targach Pracy młodzi świdniczanie zapoznali się z pracą sezonową, jaką oferują regionalni, ogólnopolscy oraz zagraniczni pracodawcy.

Młodzieżowe Targi Pracy oficjalnie rozpoczął Tadeusz Kotlarski dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy oraz Zygmunt Worsa wicestarosta świdnicki. – Mam nadzieje,że młodzi ludzie znajdą coś dla siebie i skorzystają z oferty pracy sezonowej nad morzem, czy w górach – mówił Tadeusz Kotlarski. Wśród wystawców, z którymi młodzi świdniczanie mogli porozmawiać na temat podjęcia zatrudnienia w trakcie wakacji znalazły się instytucje pośredniczące w znalezieniu pracy, ale także zajmujące się doradztwem w kształtowaniu drogi edukacyjnej i zawodowej – Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP Wałbrzych, Młodzieżowe Biuro Pracy OHP Wałbrzych, Młodzieżowe Centrum Kariery ze Świdnicy, Świebodzic i Strzegomia, Punkt Pośrednictwa Pracy Boguszów – Gorce, a także platforma EURES oraz bezpośredni pracodawcy – NIFCO oraz Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów SA. Aktualnie praca wakacyjna jest oferowana zarówno w okolicach Świdnicy i Wałbrzycha, ale także w całej Polsce, a w szczególności w województwie zachodniopomorskim oraz za granicą.

Praca sezonowa w regionie

Propozycje jakie przedstawiono dziś młodzieży z regionu dotyczyły ofert pracy m.in. przy wykładania towaru w marketach w Wałbrzychu i Świdnicy, a także jako hostessa, pracownik pomocniczy w markecie, czy przy inwentaryzacji. Ponadto oferowana była praca przez lokalne firmy Polską Ceramikę Ogniotrwałą Żarów SA. Oraz NIFCO jako pracownik produkcji, czy jako specjalista. Obecnie zatrudniamy osoby młode uczące się zawodu, które odbywają u nas praktykę i dodatkowo są gratyfikowane finansowo. Natomiast jeśli chodzi o pracę typowo wakacyjną są to oferty pracy na produkcji lub jako specjaliści dla elektryków, czy elektromechaników. Nie zamykamy się także na stałe zatrudnienie osób, które są świeżo po szkole, czyli bez doświadczenia. Szukamy elektryków, elektromechaników, ślusarzy, czy operatorów CNC. Jest to szansa dla młodych ludzi, by zdobyli doświadczenie u nas i nawet jeśli ktoś odbywa staż, czy praktyki są one honorowane i dają pierwszeństwo przy zatrudnieniu na pełny etat – mówi Natalia Śmietańska z NIFCO.

Gdzie zarobić nad morzem?

Typowa sezonowa praca dla młodzież to zlecenia od osób prywatnych nad morzem m.in. w Rewalu, Kołobrzegu, Mielnie, Dziwnowie, Sarbinowie, Międzyzdrojach na stanowiskach kelner, kelnerka, pomoc kuchenna, pokojówka, sprzątająca, sprzedawca (zatrudnienie przy lodach, w namiotach z rzeczami, sklepikach z pamiątkami, stoiskach z okularami). Prace wakacyjne jak wyjaśniali pracownicy Ochotniczych Hufców Pracy w Świdnicy najczęściej dotyczą podjęcia zatrudnienia od dwóch miesięcy, po okres całych wakacji od czerwca do września. Zdarzają się również oferty pracy wraz z zakwaterowaniem, a wynagrodzenia nad morzem mogą sięgać do 2 tys. 500 zł.

Młodzież w pracy za granicą

Wśród zagranicznych ofert pracy pojawiła się możliwość zatrudnienia m.in. jako pracownik szklarni w Holandii. W głównej jednak mierze świdniczanie mieli okazję po prostu porozmawiać z pracownikami Europejskiej Służby Zatrudnienia – EURES o zatrudnieniu w państwach Unii Europejskiej oraz bezpiecznym poszukiwaniu pracy. – Mamy kilka ofert sezonowych dla młodzieży po 18 roku życia jak chociażby na truskawkach, gdzie wymagany jest język angielski, ale przede wszystkim naszą rolą jest informowanie, gdzie znaleźć te oferty, które są bezpieczne i wypróbowane, a więc znajdujące się na sprawdzonych stronach internetowych – zauważa doradca EURES Marta Łyko. Jak stwierdza doradca Europejskiej Służby Zatrudnienia, by ustrzec się przed nieuczciwymi pracodawcami należy przede wszystkim znać język obcy i przeczytać dokładnie umowę o pracę, bo właśnie w niej zawarte są klauzule rodzące problemy, z których trudniej później się wywiązać. – Ważne jest także, by poszukiwać pracy na sprawdzonych strony internetowy z urzędów, czy z sieci EURES. Należy również zapoznawać się na forach z opinią internautów, którzy dzielą się informacjami na temat danego pracodawcy, czy agencji zagranicznej stwierdza Marta Łyko. Co jednak zrobić, gdy wpadniemy w sidła nieuczciwego pracodawcy? – Jeżeli dojdzie do nieprawidłowości i są to oferty z sieci EURES można się do nas zwrócić, a my przekazujemy sprawę doradcy z tego kraju, w którym był kłopot z danym pracodawcą. Doradca EURES pomaga tej osobie w rozwiązaniu problemuinformuje Marta Łyko.Jeśli są to oferty nie z sieci EURES to można o nieprawidłowościach poinformować różne zagraniczne inspekcje pracy. Ponadto na naszej stronie są informatory na temat warunków życia i pracy w konkretnych krajach i tam również można odnaleźć linki i nazwy instytucji, gdzie można szukać pomocy dodaje.