Choć mali ciałem, to wielcy sercem (FOTO)

1694

Nie trzeba być dorosłym, by rozumieć muzykę, bo gra się sercem – o tym, że choć są uczniami I i II klas szkół podstawowych, to im tego serca do gry nie brak, przekonali się jurorzy X Miniaturowych Zmagań Najmłodszych Pianistów. Wzięła w nich udział prawie setka młodych wykonawców z trzech województw. Konkurs zorganizowała Szkoła Muzyczna 1.stopnia w Świdnicy.

Zmagania trwały już od godz.8.30 rano. Wtedy odbyły się przesłuchania uczniów I klasy, a o godz. 12.00 swoje umiejętności prezentowali uczniowie II klasy. W jubileuszowym, dziesiątym już konkursie wzięło udział blisko 100 wykonawców z trzech województw: dolnośląskiego, opolskiego i wielkopolskiego. O godz. 17.00 rozpoczęła się część oficjalna. Poprzedził ją występ taneczny i zabawy w rytm muzyki prowadzone przez Alicję Bajorek, dyplomowaną baletnicę. Następnie gości powitała pomysłodawczyni konkursu Katarzyna Bajorek, nauczycielka Szkoły Muzycznej, która podkreślała, że konkurs to przede wszystkim wielka frajda i zabawa dla wszystkich uczestników. Głos zabrał także dyrektor placówki Kazimierz Kościukiewicz. – Już 10 lat minęło od pierwszych zmagań – podkreślił. – Dzisiejszych wykonawców pewnie jeszcze nie było na świecie. Jednak to jest właśnie wzruszające, że pokolenia najmłodszych pianistów się zmieniają. Dzisiaj nie ma przegranych, bo wszyscy jesteście wygranymi – dodał. Jury w składzie: przewodnicząca Elżbieta Nawarecka, Lidia Gutowicz – Engel i Krystyna Dyżewska miało nie lada orzech do zgryzienia, gdyż poziom jaki prezentowali mali artyści był niezwykle wyrównany. Wyróżnieni i nagrodzeni otrzymali „Srebrne” lub „Złote rączki” oraz upominki. Publiczność miała także okazję wysłuchać koncertu uzdolnionych pianistów.

NAGRODZENI

Kategoria KLASY I /roczniki 2005-2007/

Wyróżnienia: Letizia Antanavicius – PSM I st. im. L. Różyckiego w Świdnicy, Marta Biernat – SM I st. im. porf. E. Kajdasza w Trzebnicy, Alicja Borowicz – PSM I st. im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie, Joanna Bunzler – OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu, Monika Fiałkowska – PSM I st. im. J. Hellera w Głuchołazach, Maja Gil – SSM I st. w Strzelinie, Mateusz Jung – PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie, Łukasz Pfanhauser – PSM I st. im. L. Różyckiego w Świdnicy, Wojciech Walasek – PSM I st. im. F. Chopina w Kłodzku

IV miejsce: Leon Jakubek – ZSM im. K. Komedy–Trzcińskiego w Ostrowie Wlkp., Antoni Miłaszewicz – OSM I i SM I st. nr 3 im. M. Zduniak w ZS nr 20 we Wrocławiu, Magdalena Serwa -OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu

III miejsca: Zofia Friedrich – PSM I st. im. P. Świerca w Krapkowicach, Maja Stajak – PSM I st. im. J. Hellera w Głuchołazach

II miejsce: Maksymilian Cyprys – SM I st. nr 2 im. F. Chopina w ZS nr 9 we Wrocławiu, Julia Dworczyk – OSM I i SM I st. nr 3 im. M. Zduniak w ZS nr 20 we Wrocławiu, Klara Pełdiak – PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie, Oliwia Sołtysiak – ZSM im. K. Komedy – Trzcińskiego w Ostrowie Wlkp., Daniel Colonn -Kasjan – SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu

I miejsce: Tymoteusz BemSM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, Filip Dubaniewicz – SM I st. nr 2 im. F. Chopina w ZS nr 9 we Wrocławiu, Mikołaj Godzina – OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu

GRAND PRIX: Agnieszka KubaszewskaPSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie, Nadia Mendyk – PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie

Kategoria KLASY II /roczniki 2005-2007/

Wyróżnienia: Aleksandra Boduch – GSM I st. w Kluczborku, Bartosz Duda–Klimaszewski – SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, Szymon Gerlicki – PSM I st. im. J. Hellera w Głuchołazach, Zuzanna Kuśnierz – SM I st. nr 2 im. F. Chopina w ZS nr 9 we Wrocławiu, Milena Manikowska – OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu, Miłosz Nartowski – SM I st. im. porf. E. Kajdasza w Trzebnicy, Daria Omelaniuk – OSM I i SM I st. nr 3 im. M. Zduniak w ZS nr 20 we Wrocławiu, Wiktor Palczyński – SM I st. nr 2 im. F. Chopina w ZS nr 9 we Wrocławiu, Marta Walendzik – ZSM im. S. Moniuszki w Wałbrzychu

IV miejsce: Stanisław Grozik – SM I st. nr 2 im. F. Chopina w ZS nr 9 we Wrocławiu, Hanna Jakubowska – PSM I st. im. K. Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej, Anna John – PSM I st. im. P. Świerca w Krapkowicach, Wiktoria Osicka – PSM I st. im. F. Chopina w Kłodzku, Wojciech Poczta – PSM I st. w Krotoszynie, Hanna Podolska – PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie, Karol Rot – OSM I i SM I st. nr 3 im. M. Zduniak w ZS nr 20 we Wrocławiu

III miejsce: Konrad Koc – SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, Abigail Piotrowska – OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu

II miejsce: Julia Babej – PSM I st. im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie, Wiktor Pliś – PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie, Martyna Porębska – OSM I i SM I st. nr 3 im. M. Zduniak w ZS nr 2 we Wrocławiu, Natalia Sipowicz – POMS I st. nr 1 im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, Gabriela Wilczyńska – PSM I st. im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie

I miejsce: Kajetan Byra – ZSM im. S. Moniuszki w Wałbrzychu, Dominik Hermann – PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie, Michalina Mastalińska – SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, Julia Niedzielska – PSM I st. im. F. Chopina w Oleśnicy

GRAND PRIX: Mateusz Bagiński – SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, Maciej Ceglarek – SM I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu, Łucja Domagała – Katedralna OSM I st. w Poznaniu, Anna Urzędowska – PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie, Karolina Wojnisz – OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu