Bezpieczna droga dla wszystkich

620

Choć jest ich coraz mniej to niestety kraksy samochodów z jednośladami się zdarzają. Do wypadków dochodzi z winy kierowców, jak i rowerzystów, którzy zapominają o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego. By temu zapobiec tegoroczna Akademia Bezpiecznej Jazdy przebiegnie pod hasłem „Podzielmy się drogą”.

Konferencja prasowa poświęcona temu zagadnieniu miała miejsce 19 maja w siedzibie Funduszu Regionu Wałbrzyskiego. Kampania z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ramach Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego połączona z konkursem „Bezpieczny Kierowca” już po raz dziesiąty zwraca uwagę na problemy występujące na drogach. W tym roku zajmie się relacjami między rowerzystami, pieszymi a kierowcami samochodów. – Akcja rozszerzyła się i nie dotyczy tylko szkoleń oraz konkursów, ale i tematycznej kampanii traktującej na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. „Podzielmy się drogą” jest tegorocznym hasłem, które świetnie wpisuje się we współpracę Funduszu Regionu Wałbrzyskiego z grupą kolarską. Wymieniając wspólne doświadczenia zawodowych kolarzy staramy się skonstruować informacje i porady, aby dotrzeć do jak największej ilości osób i pomóc w relacjach między rowerzystami a kierowcami na drodze – tłumaczył Piotr Starczukowski, szef Akademii Bezpiecznej Jazdy.

W spotkaniu wziął również udział Piotr Stokłosa, prezes zarządu KKW Superior Wałbrzych. – Z roku na rok wypadków drogowych z udziałem rowerzystów jest coraz mniej. Z perspektywy mojej pracy w klubie kolarskim od 12 lat i od 20 lat jako instruktor jazdy stwierdzam, że jest coraz lepiej na drogach. W Wałbrzychu bardzo dużo osób jeździ na rowerze, mamy tu też 2 kluby kolarskie – mówił Piotr Stokłosa. Zarówno w 2013, jak i w 2014 roku było po 15 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. – Świadomość zwiększa się z roku na rok. Kierowcy również są rowerzystami i wiedzą o występujących zagrożeniach. Ja jako instruktor również jestem rowerzystą i uczulam swoich kursantów na bezpieczną jazdę względem rowerzystów – dodał prezes. Kwestia pojawiających się w mieście ścieżek rowerowych także nie została pominięta. – Jako instruktor i kierowca niektórych z nich się boję, choćby w dzielnicy Podzamcze. Rower służy nie tylko do przemieszczania się z punktu A do punktu B, ogrom ludzi w różnym wieku dużo ćwiczy i jeździ znacznie szybciej. Ścieżki rowerowe powinny być w związku z tym budowane w pasie jezdni, byłoby wtedy dużo bezpieczniej – wyjaśniał Piotr Stokłosa. Ze ścieżek rowerowych w regionie nie jest także zadowolony Piotr Starczukowski. – Są one wykorzystywane w celach rekreacyjnych, aniżeli jako droga rowerowa. Przemieszczając się z jednej części miasta do drugiej nie można nie skorzystać z ulicy, bo ścieżki się pojawiają, a za chwilę znikają – podkreślał Piotr Starczukowski.

W ostatni weekend czerwca szykuje się także wielki finał o tytuł „Bezpiecznego Kierowcy 2015”. W tym roku w eliminacjach wzięło udział blisko 200 kierowców. 25 z nich będzie rywalizowało w rozgrywce jubileuszowej 27 i 28 czerwca pod Galerią Victoria. Nie zabraknie w tych dniach atrakcji dla wszystkich wałbrzyszan.